Klimatyzacja split i multisplit

Wybór odpowiedniego klimatyzatora jest ważny m.in. ze względu na jego wydajność, energooszczędność oraz efektywność działania. Zanim podejmiesz decyzję, warto więc przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom. Jedną z najważniejszych kwestii jest zaś typ klimatyzacji: split lub multisplit. Jak one działają?

Klimatyzacja split i multisplit – różnice

Przebywanie w komfortowym, schłodzonym pomieszczeniu to prawdziwa ulga w trakcie letnich upałów. Z tego powodu klimatyzacja jest instalowana nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także m.in. w biurach, sklepach lub punktach usługowych. Często jest też koniecznością, kiedy np. w danym miejscu musi być utrzymywana stała temperatura. Zdarza się, że w obrębie jednego budynku niezbędne jest chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie. Należy wtedy dokonać wyboru, czy zainstalować w każdym z nich oddzielny klimatyzator, czy też zdecydować się na cały układ podłączony do jednej jednostki zewnętrznej. W praktyce oznacza to wybór między klimatyzatorem split i multisplit.

Co to jest klimatyzator split?

Klimatyzacja typu split składa się zazwyczaj z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej (montowanej w pomieszczeniu) oraz zewnętrznej (instalowanej poza budynkiem, np. na elewacji, balkonie lub dachu). Część zewnętrzna pełni funkcję sprężarki, z kolei wewnętrzna to parownik, którego zadaniem jest schładzanie powietrza. Jednostki są ze sobą połączone przewodami, wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Klimatyzatory split charakteryzują się łatwą instalacją, wydajnością, cichą pracą i niskim zużyciem energii. Z reguły mogą być sterowane pilotem lub zdalną aplikacją, jak np. klimatyzator Aroma z Wifi w standardzie. Urządzenia tego typu często są wyposażone w przydatne funkcje i nie tylko chłodzą, ale także oczyszczają powietrze, jak choćby model All Easy 2022 (eliminuje nieprzyjemne zapachy, kurz i pyłki).

Co to jest klimatyzacja multisplit?

W sytuacji, kiedy zamierzasz zainstalować klimatyzację w kilku pomieszczeniach, możesz zdecydować się na urządzenie typu multisplit. Co to takiego? W przypadku takich klimatyzatorów, do jednej jednostki zewnętrznej jest podłączonych kilka jednostek wewnętrznych (od 2 do 5). Każdą z nich można sterować indywidualnie, oszczędzając jednocześnie miejsce oraz obniżając pobór energii. Klimatyzacja multisplit jest bardzo wygodna oraz sprawdza się przy dużych pomieszczeniach (jak sale konferencyjne i bankietowe). Doskonałym przykładem jest Multi Free Match od MDV, gdzie do jednego systemu możesz podłączyć urządzenia z serii All Easy i Aroma (wydajność od 2,6 do 7,0 kW), a także jednostki kasetonowe (3,5 – 7,0 kW), kanałowe (3,5 – 7,0 kW) i przypodłogowo-podstropowe (5,3 – 7,0). Długość instalacji wynosi nawet 80 m.

Split i multisplit – zastosowanie

Każdy typ klimatyzacji posiada odmienne zastosowanie i dlatego sprawdzi się w innych miejscach. Urządzenia multisplit będą odpowiednie w sytuacji, kiedy potrzebny jest kompleksowy system chłodzenia, czyli np. w:

  • budynkach, w których klimatyzacja ma być regulowana osobno w każdym pomieszczeniu,
  • miejscach, gdzie liczy się wysoka estetyka (tylko jedna jednostka zewnętrzna).

Klimatyzatory typu split są z kolei znakomitym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz schładzać wyłącznie jedno pomieszczenie (np. gabinet lub salon). Urządzenie składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zapewni wówczas właściwą temperaturę, a także będzie prostsze w instalacji. Podczas wyboru modelu, należy jednak zwrócić uwagę na jego wydajność chłodniczą (w pomieszczeniach o standardowej wysokości, przyjmuje się, że na każde 10 m² potrzebny jest 1 kW mocy chłodzenia).

Klimatyzacja split i multisplit – liczy się jakość

Skuteczna i energooszczędna klimatyzacja zależy nie tylko od typu urządzenia. Kiedy już więc zdecydujesz, czy w danym przypadku lepiej sprawdzi się split, czy multisplit, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może mieć klimatyzator. Przykłady?

  • seria Aroma oferuje opcjonalne, jaśminowe filtry aromatyczne,
  • z All Easy zmniejszysz czas instalacji o średnio 1,5 godz.,
  • klimatyzacja Oasis to nawet 10 m zasięgu emitowanego powietrza,
  • kasetonowy system Multi X2 oszczędza miejsce i pracuje symultanicznie,
  • kanałowy system Multi X2 pracuje w niskich temperaturach.

Nadal nie wiesz, który typ klimatyzacji wybrać? Skorzystaj z pomocy specjalistów Aircon. Dowiedz się więcej na temat nowoczesnych urządzeń marki MDV: postaw na wysoką jakość i najnowsze technologie.

 

Artykuł sponsorowany