Jak zasila się hale stalowe?

Trudno sobie wyobrazić halę produkcyjną, magazynową albo handlową bez zasilania. To jeden z podstawowych elementów, które uwzględnia się na początku projektowania obiektu. Instalacja elektryczna w halach stalowych składa się bowiem z wielu elementów, które należy dokładnie rozplanować. Jak zasila się hale?

Projektowanie zasilania w nowoczesnych halach stalowych to prawdziwe wyzwanie. Inżynierowie z jednej strony muszą dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na moc elektryczną niezbędną do działania wszystkich maszyn uwzględniając te, które mogą się pojawić po rozbudowie obiektu, zaś z drugiej rozplanować rozmieszczenie każdego z elementów instalacji, a tych zazwyczaj jest naprawdę dużo.

Przyłącza energetyczne niskiego lub średniego napięcia

W zależności od sposobu wykorzystania obiektu projekt zasilania hali obejmuje przyłącze energetyczne niskiego napięcia (NN) lub średniego napięcia (SN). Przyłącza niskiego napięcia stosowane są w budynkach, które nie wymagają znacznej mocy (hale magazynowe i hale logistyczne), a średniego napięcia w obiektach, w których zapotrzebowanie na energię jest dość duże (wielkopowierzchniowe hale przemysłowe i hale produkcyjne).

hale-produkcyjne.jpg

Elementy wchodzące w skład instalacji elektrycznych w halach stalowych

Wspomnieliśmy wcześniej, że projekt zasilania musi pokazywać rozmieszczenie wszystkich elementów instalacji elektrycznej znajdujących się nie tylko w budynku, lecz także poza nim. O jakich elementach mowa? M.in. o:

– stacji transformatorowej;

– rozdzielnicach niskiego napięcia;

– zasilaniu infrastruktury zewnętrznej np. stacji ładowania pojazdów, budynków zlokalizowanych na działce, oświetlenia zewnętrznego;

– instalacjach kanalizacji teletechnicznej;

– liniach kablowych wewnątrz obiektu;

– instalacjach gniazd 230 i 400V;

– oświetleniu wewnętrznym (podstawowym, awaryjnym, ewakuacyjnym);

– instalacjach odgromowych, uziemiających i połączeniach wyrównawczych;

– instalacjach podtrzymania zasilania;

– instalacjach niskoprądowych;

– instalacjach źródeł odnawialnych (instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe itp.);

– zasilaniu technologii hali produkcyjnej.

Ze względu na mnogość tych elementów zazwyczaj projekt zasilania jest bardzo skomplikowany. Nie można jednak pominąć żadnego z nich.

Warunki techniczne zasilania hal stalowych

Ponadto, trzeba pamiętać, że zasilanie musi spełniać określone warunki techniczne. M.in. zgodnie z tymi warunkami hale stalowe powinny mieć ciągły dostęp do energii elektrycznej o odpowiednich parametrach, a instalację elektryczną należy wykonać wyłącznie przy użyciu elementów, które zostały dopuszczone do stosowania w budownictwie albo posiadają znak bezpieczeństwa.

Warunki określają również, że trzeba zadbać o łatwy dostęp do wszystkich urządzeń, oprzewodowania i ciągów instalacyjnych, żeby w razie potrzeby bez problemu przeprowadzić prace konserwacyjne lub naprawcze. W projekcie dodatkowo należy pamiętać o zadbaniu o bezkolizyjność instalacji elektrycznych z innymi instalacjami – instalacje nie powinny się krzyżować – oraz odpowiednie zabezpieczenie tak, aby nie były źródłem pożarów i nie wpływały na szybsze rozprzestrzeniania się ognia.

W związku z tym, że projekt zasilania musi uwzględnić tak wiele elementów i spełnić szereg warunków, najlepiej zlecić jego wykonanie i realizację doświadczonemu wykonawcy. Generalny wykonawca hal, który buduje obiekty przemysłowe to m.in. firma Commercecon (https://commercecon.pl) działająca na rynku od ponad 20 lat.

 

Artykuł sponsorowany